Kontradikcia v treste smrti

Autor: Milan Kovacic | 28.8.2011 o 11:45 | (upravené 28.8.2011 o 11:51) Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1330x

Podľa Amnesty International bolo v roku 2010 23 krajín, ktoré vykonali trest smrti. Je mnoho argumentov, ktoré dokazujú nemorálnosť trestu smrti. Z pomedzi všetkých ma ale zaujala jedna kontradikcia.

Uvedomme si, že trest smrti je v krajinách prvého sveta udeľovaný v prípade brutálnych zločinov. Teda na jednej strane, je vražda odsudzovaná a zatracovaná ako negatívna. Čo je samozrejme jediné správne stanovisko.

Na druhej strane, je reakcia autority, v tomto prípade štátu, ktorý navyše zastrešuje naše záujmy a do veľkej miery všetci tvoríme jeho činy. Daná reakcia je údajná spravodlivosť a teda poprava. Na tomto mieste vidím vyššie spomínanú kontradikciu. Zrazu je vražda, alebo ako som sa nedávno dozvedel "humánne zabitie" (čo je samozrejme non-sence samo o sebe), považovaná za nástroj spravodlivosti a teda za niečo správne, morálne a hlavne za čin celej spoločnosti.

Pozrime sa teda na problematiku znovu. Na jednej strane je vražda odsudzovaná, ale na druhej strane je využívaná ako nástroj spravodlivosti a teda glorifikovaná. To znamená, že v prípade ak je vražda vykonávaná jednotlivcom je odsúdená, ale ak ju vykoná spoločnosť je schvaľovaná. Čo je samozrejme ďalší non-sence. Plus podľa istých výskumov má trest smrti brutalizačný efekt na spoločnosť a to nepochybne aj preto, že vražda je považovaná v tomto prípade za niečo správne, čo automaticky znižuje hodnotu ľudského života. Zarážajúce je, že takáto logika funguje ešte stále aj v krajinách ako USA.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zakladateľ siete pre deti milionárov: Tisíc eur je psychologická hranica

Používať ju môže iba ten, čo má na tisíceurové mesačné členské, pozerať sa ale môže každý, hovorí JURAJ IVAN.

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi.

SVET

Rakúski voliči rozhodujú o novej hlave štátu

Rakúšania si vyberajú medzi Norbertom Hoferom a Alexandrom Van der Bellenom.


Už ste čítali?