Sme mladí. Sme morálni. Fajčíme?

Autor: Milan Kovacic | 14.9.2011 o 14:57 | (upravené 14.9.2011 o 19:42) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1035x

Nedávno sa mi jeden známi-fajčiar sťažoval na podmienky, ktoré jeho stredná škola poskytuje fajčiarom. Moja prvá myšlienka smerovala k morálnej výchove mládeže, ale po hlbšom zamyslení som si uvedomil, že problematika nie je taká jednoznačná ako sa na prvý pohľad zdá.

Prvá vec, ktorú som si uvedomil je, že na priemernej strednej škole už veľmi významné percento žiakov dosiahlo plnoletosť. Nerozumiem teda tomu, prečo keď najvyššia autorita uznáva, že plnoletosť je hranica, na ktorej sa človek môže slobodne rozhodnúť či fajčiť alebo nefajčiť, by mala byť táto voľba odopieraná dospelým na stredných školách. Navyše za predpokladu, že budú fajčiť na separovaných miestach.

Ďalšou vecou, ktorú som si uvedomil je, že opatrenie zákazu fajčenia na školách je v aktuálnej podobe kriticky neúčinné. Po prvé preto, že sa na mnohých školách nerešpektuje a to z toho dôvodu, že ustrážiť taký vysoký počet fajčiarov, len pomocou pedagogického dozoru nie je reálne. Ľudovo povedané, je to presila. Po druhé preto, že aj keď to má na žiaka nejaký efekt a teda nebude fajčiť v škole, tak si jednoducho zapáli pred a po vyučovaní.


Na koniec stojí za zváženie aj poriadok na školskom dvore poprípade zápach na toaletách, čo sú následky nekontrolovateľného fajčenia na školách. Navyše si dovolím odvolať sa na našich psychológov, ktorí už dlhé roky tvrdia, že mládež začína fajčiť aj z dôvodu tzv. "frajeriny". A čo je viac "cool" ako ísť proti systému a zapáliť v školskom areáli?

Po ďalšom premýšľaní mi ale napadlo: ,,Ako zabezpečiť aby do fajčiarenských miestností chodili iba dospelí žiaci?" Nedokážem si odpovedať inak ako, že to bude rovnaký problém ako kontrolovať fajčenie v aktuálnom modeli.

Posledná vec, ktorú som si uvedomil je, že škola má predsa slúžiť aj ako morálna smernica pre žiakov. Bude táto úloha školy naplnená aj keď sa fajčenie nad 18 nebude zakazovať?

Reálna otázka, ktorú si musíme položiť je, či chceme kráčať liberálnou alebo konzervatívnou cestou. Je to veľké zovšeobecnenie, viem. Ale veľa téz v konečnom dôsledku smeruje k tomuto spoločenskému sporu. Nie som si iba istý, či by niečo také ako fajčenie na vyhradených miestach v školách, malo byť uvedené v zákone. Podľa môjho názoru, by to malo byť záležitosťou školského poriadku, aby sa rodičia a žiaci mohli rozhodnúť na akú školu ísť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

DOMOV

Kaliňákovi prihára. Štát mu platí luxusných hasičov

Za firmou Erupsi blízkou Kaliňákovi sú dobrovoľní hasiči.


Už ste čítali?