Moderný satanizmus

Autor: Milan Kovacic | 26.6.2011 o 15:17 | (upravené 26.6.2011 o 16:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  556x

Anton Szandor LaVey v roku 1969 publikoval dielo Satanská biblia a tým zmenil koncepciu satanizmu od základov. V 20.st. môžme teda hovoriť o LaVeyovej ideológii satanizmu.

Čo je to satanizmus podľa LaVeya? Jedná sa samozrejme o okultistickú ideológiu, čo si ale veľa ľudí neuvedomuje, satanizmus pojednáva aj o životnej filozofii.

Čo sa rituálov týka, tie sú založené na emočnom princípe. Konkrétne emócie sú hnev, lútosť a žiadostivosť. Jednotlivé postupy sú už uvedené priamo v biblii. Na môj vkus sú príliš predimenzované zbytočnosťami, ale niekomu možno vyhovovať budú.

Teraz ku konkretnej filizofii satanizmu. Keby som ju mal vyjadriť jedným slovom poviem: sobectvo.

"Satanismus se hříchů zastává, neboť všechny vedou k tělesnému, duševnímu nebo emočnímu uspokojení. Blahoslavený ten, kdo má pár nepřátel, neboť ti z něj učiní hrdinu. Udeří-li tě někdo do tváře, práskni ho přes druhou!"

Podľa LaVeya má každý hrať za seba a v úcte držať iba tých, ktorý si to podľa neho zaslúžia. Hlúposť je najväčším hriechom, odriekanie je zbytočné, pomsta je prostriedok a človek je obyčajné zviera. Toto sú LaVeyove predstavy o ideálnom človeku, o satanistovi.

LaVey

Satanizmus dnes. Keď si porovnáme dnešné spoločenské trendy a LaVeyovu ideológiu, uvidíme, že v Knihe Luciferovej v kapitole "Niekoľko faktov o nadchádzajúcom veku satanizmu", sa autor venuje práve takémuto vývoju spoločnosti. Je ťažké nevidieť tieto podobnosti. Veď čo je dnes najväčšou motiváciou človeka ak nie závisť, pôžitky a potreba uznania? Čo sa stalo so skromnosťou a ordiekaním? Môžme v dnešnom svete teda obviňovať LaVeya z toho, že tvrdí: "Bůh je mrtev" ? Celá spoločnosť sa uberá jedným smerom, ktorý môžme nazvať pri najmenšom sobecký a pôžitkársky alebo satanistický. So slovami na perách, "Veď je to normálne", žijeme filozofiu, ktorú majorita ľudí ani nepozná a časť spoločnosti ju dokonca žije a zároveň odsudzuje.

Čo je teda šokujúce, je to, že na to aby človek zapadol do definície satanizmu, nemusí vykonávať krvavé obety. Stačí ak stratí empatiu a všeobeckú lásku k ľuďom a stane sa egoistom. Kto teda v dnešnom svete ešte nieje satanista? Hlavnou otázkou sa teda stáva, kam takáto ideológia vedie?

Čo sa mňa týka knihu by som odporúčal každému, LaVey je zaujímavé čítanie, či už s jeho názormi súhlasíte alebo nie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?