Zo Zeleného štvrtka na zelené týždne.

Autor: Milan Kovacic | 26.6.2011 o 19:36 | (upravené 20.4.2013 o 16:17) Karma článku: 4,75 | Prečítané:  295x

V správe pre generálneho tajomníka OSN sa podľa agentúry The Global Commission on Drug Policy tvrdí: "Celosvetová vojna proti drogám sa skončila neúspechom a štáty by mali zvážiť legalizáciu marihuany..." Na Slovenskú legislatívu by to bol relatívne odvážny krok vzhľadom na to, s akým nepochopením sa stretol návrh dekriminalizovať marihuanu. Otázka však v tomto prípade ani tak neznie, či sa toto opatrenie na Slovensku stretne s pochopením, ale skôr či je tento krok vôbec správny.

Čo znamená, či je opatrenie správne alebo nie?  Pre potreby tohto článku si správnosť definujem ako prínos spoločnosti a teda budem písať o vplyve legalizácie marihuany na spoločnosť.

Momentálny stav

Na to aby bolo možné posúdiť vplyv opatrenia na spoločnosť, treba najprv poznať jej status quo. Ako je to teda s užívaním marihuany na Slovensku?

Ľudí čo vyskúšali marihuanu je stále viac. Tento svetový trend potvrdzuje aj prieskum agentúry MVK, ktorá uviedla, že v roku 1997 malo s touto mäkkou drogou skúsenosť len 7,7% ľudí, zatiaľ čo v roku 2006 to bolo už 16,1% a toto číslo stále rastie. Dovolím si povedať, že medzi dnešnou mládežou je výrazne vyššie a tento trend bude pokračovať. Je to nepochybne aj kvôli ľahkej dostupnosti marihuany na "čiernom trhu". Rád by som vyvrátil fámy o drogových dealeroch, ktoré hovoria, aký je problém nejakého spoznať a ako si títo ľudia chránia súkromie. Nie je to tak! Prakticky každý sa po troche snahy dokáže k tzv. "pytlu" dostať.

Je teda jasné, že trend užívania tejto mäkkej drogy sa zvyšuje, čo spôsobuje to, že  tzv. dealeri majú väčší vplyv a viac peňazí.

V rukách štátu

Je markantné, že rozmach uživateľov marihuany nie je možné zastaviť, ani vysokými trestami, či námatkovými kontrolami. Vždy keď polícia chytí dealera, príde na jeho miesto okamžite iný. Prečo by nemohol mať namiesto všetkých dealerov, marihuanu v moci štát? Čo by to spôsobilo? Ad 1: Oslabil by sa vplyv kriminálnych živlov. Ad 2: Predaj marihuany by bol kontrolovatelný, pretože keď si môže človek kúpiť trávu v smokeshope, nebude predsa chodiť za dealerom, čo automaticky zredukuje ich počet a teda aj dostupnosť. V smokeshopoch vieme zabezpečiť, aby sa marihuana nepredávala deťom, alebo aby v nej neboli prímesy iných návykovejších drôg. Plus, keď niekto užije túto drogu priamo v smokeshope, bude to stále bezpečnejšie ako keby ju užil niekde na ulici, alebo v spoločnosti rovnako zdrogovaných ľudí,ktorí s marihuanov nemajú žiadnu skúsenosť. Ad 3: Myslím, že ani nemusím hovoriť o tom, aké neuveritelné zisky plynú z predaja tejto komodity. Nerozumiem tomu, prečo by tieto peniaze mali skončiť v rukách čierneho obchodu, keď môžu posilniť náš štátny rozpočet.

Takže ak tak povediac "zoštátnime marihunanu", získame väčšiu kontrolu nad trhom s mäkkými drogami, peniaze pre štát a zníženie počtu dealerov. Proti týmto kladom sa často stavia do kontrastu argumentácia nárastu závislosti.

Nie nárastu uživateľov!

Častým argumentom proti legalizácii marihuany je strach o nárast počtu ľudí, ktorí sa dostanú s drogou do kontaktu a ľudí závislých od tejto drogy. Z môjho pohľadu sa však jedná o fámu. Marihuana je aktuálne u nás ilegálna. To znamená, že pre ľudí je automaticky atraktívnejšia. Aj malé dieťa má vždy najväčší záujem práve o hračku. ktorú nemôže mať. Jedná sa o efekt tzv. zakázaného ovocia. Ak ale marihuanu zlegalizujeme, takýto efekt zanikne a záujem o drogu sa zníži. Ďalším efektom ilegality je rebelanstvo. Keď teda človek užíva takúto drogu, automaticky sa vymiká mainstreamu a stáva sa "cool". 
Obe tieto tvrdenia potvrdzujú čísla, ktoré hovoria o konzumácii marihuany v Holansku (kde je legálna) a na Slovensku a v Českej republike (kde je stále ilegálna resp. dekriminalizovaná). Zatiaľ čo v ČR užíva marihunanu raz do mesiaca 19,3 % mladých (15-34rokov) a na Slovensku 14,7 %, v Holansku je to len 9,5 %. Nemôžeme teda uvažovať nad tým, že legalizácia zvýši počet uživateľov. Áno, pravdepodobne zlepší dostupnosť, ale zníži záujem a zlepší kontrolovateľnosť. Zvlášť, keď to opatríme reguláciami ako: nikto nesmia mať pri sebe viac ako 1,5 g alebo námatková kontrola neplnoletých.

Ďalším efektom, ktorý si treba uvedomiť je, že pre závislých je veľký rozdiel liečiť sa zo závislosti na niečom legálnom a na niečom ilegálnom. Predsa len, keď je niečo legálne, je omnoho jednoduchšie sa s tým priznať spoločnosti. Plus štátu pribudne dostatok peňazí na to, aby túto drogu mohol kontrolovať aj v tomto smere.

Hľadisko slobody

Možno stojí za uváženie aj otázka úlohy štátu v tejto problematike. Prečo by mal mať štát právo regulovať látky, ktoré človek chce alebo nechce užívať? Zvlášť, keď alkohol, ktorý je niektorými expertmi považovaný za tvrdšiu drogu, je už dlhé roky legálny. Keď už tu máme istý koncept slobody, myslím si, že právo užívať ľubovolné látky by bolo namieste. Samozrejme sa bavíme o ľuďoch od 18 resp. 21 rokov, ktorí sú dostatočne dospelí na urobenie takéhoto rozhodnutia.

 

Marihuana "lekárska"

Veľkým paradoxom je aj fakt, že využitie marihuany vo farmácii má veľký potenciál napr. na tíšenie bolesti. Napriek tomu nieje ani na takéto potreby legálna. V tomto prípade sa mi zdá, že pre ochranu občanov pred takouto mäkkou drogou sa platí privysoká cena. A to cena bolesti pacientov napr. s rakovinou. Tu je pre mňa na otázku čiastočnej legalizácie jednoznačná odpoveď.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?