Sme mladí. Sme morálni. Fajčíme?

Autor: Milan Kovacic | 14.9.2011 o 14:57 | (upravené 14.9.2011 o 19:42) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1087x

Nedávno sa mi jeden známi-fajčiar sťažoval na podmienky, ktoré jeho stredná škola poskytuje fajčiarom. Moja prvá myšlienka smerovala k morálnej výchove mládeže, ale po hlbšom zamyslení som si uvedomil, že problematika nie je taká jednoznačná ako sa na prvý pohľad zdá.

Prvá vec, ktorú som si uvedomil je, že na priemernej strednej škole už veľmi významné percento žiakov dosiahlo plnoletosť. Nerozumiem teda tomu, prečo keď najvyššia autorita uznáva, že plnoletosť je hranica, na ktorej sa človek môže slobodne rozhodnúť či fajčiť alebo nefajčiť, by mala byť táto voľba odopieraná dospelým na stredných školách. Navyše za predpokladu, že budú fajčiť na separovaných miestach.

Ďalšou vecou, ktorú som si uvedomil je, že opatrenie zákazu fajčenia na školách je v aktuálnej podobe kriticky neúčinné. Po prvé preto, že sa na mnohých školách nerešpektuje a to z toho dôvodu, že ustrážiť taký vysoký počet fajčiarov, len pomocou pedagogického dozoru nie je reálne. Ľudovo povedané, je to presila. Po druhé preto, že aj keď to má na žiaka nejaký efekt a teda nebude fajčiť v škole, tak si jednoducho zapáli pred a po vyučovaní.


Na koniec stojí za zváženie aj poriadok na školskom dvore poprípade zápach na toaletách, čo sú následky nekontrolovateľného fajčenia na školách. Navyše si dovolím odvolať sa na našich psychológov, ktorí už dlhé roky tvrdia, že mládež začína fajčiť aj z dôvodu tzv. "frajeriny". A čo je viac "cool" ako ísť proti systému a zapáliť v školskom areáli?

Po ďalšom premýšľaní mi ale napadlo: ,,Ako zabezpečiť aby do fajčiarenských miestností chodili iba dospelí žiaci?" Nedokážem si odpovedať inak ako, že to bude rovnaký problém ako kontrolovať fajčenie v aktuálnom modeli.

Posledná vec, ktorú som si uvedomil je, že škola má predsa slúžiť aj ako morálna smernica pre žiakov. Bude táto úloha školy naplnená aj keď sa fajčenie nad 18 nebude zakazovať?

Reálna otázka, ktorú si musíme položiť je, či chceme kráčať liberálnou alebo konzervatívnou cestou. Je to veľké zovšeobecnenie, viem. Ale veľa téz v konečnom dôsledku smeruje k tomuto spoločenskému sporu. Nie som si iba istý, či by niečo také ako fajčenie na vyhradených miestach v školách, malo byť uvedené v zákone. Podľa môjho názoru, by to malo byť záležitosťou školského poriadku, aby sa rodičia a žiaci mohli rozhodnúť na akú školu ísť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?