Doma za plnú cenu

Autor: Milan Kovacic | 8.9.2013 o 19:32 | (upravené 8.9.2013 o 23:09) Karma článku: 9,82 | Prečítané:  601x

Bolo to tieto prázdniny, keď som práve plánoval cestu z Bratislavy do Liptovského Mikuláša, aby som sa aj s kamarátmi mohol pár dní kochať krásami našich Tatier. Boli sme štyria, všetko vysokoškoláci, zhruba z rovnakých sociálnych pomerov. Ako jediný študujem v Prahe, všetci ostatní sú študenti slovenských vysokých škôl. Mne, ako jedinému slečna pri okienku odmietka poskytnúť študentskú zľavu.

Podobných skúseností majú Slováci študujúci v zahraničí viac, ako by bolo žiadúce. Zahraničný ISIC neuznáva ani Dopravný podnik Bratislava a čo ma pobavilo najviac, bolo keď mi odmietli dať študentské menu v Slovak Pube.

Som predsa rovnako študent ako môj kolega študujúci na Slovensku. Máme rovnaké sociálne zázemie, nie sme plne pracovne činní a pomoc štátu sa nám zvyčajne zíde. Nerozumiem, teda, prečo moja rodná zem nie je ochotná ma podporiť, zatiaľ čo iné krajiny Európy to s potešením robia. Zdá sa mi nespravodlivé, že mnoho ľudí študujúcich v Prahe alebo v Brne, nemajú ako občania Slovenskej republiky nárok na rovnaké zaobchádzanie iba preto, že študujú mimo územia štátu, ktorého sú občania.

Je štandardom, že Európske krajiny rešpektujú medzinárodné študentské preukazy, zpomedzi ktorých je ISIC jeden z najrozšírenejších. Slovenskí študenti majú nárok na zľavy v zahraničí. Nevidím dôvod, prečo by teda zahraniční študenti nemali mať nárok na študentské výhody na Slovensku. Takáto logika pripomína princíp: "Žať chceme, ale siať nie." Nepochybne mi dáte za pravdu, že to nie je signál, ktorý by mal vysielať náš štát.

Skutočným problémom ISIC-ov je fakt, že slovenská verzia sa od zahraničnej líši v počte čipov. Práve preto napr. revízori nevedia overiť pravosť zahraničných preukazov. Toto môže spočiatku znieť ako zmysluplné odôvodnenie danej nespravodlivosti, nie je tomu tak. Nerozumiem tomu, prečo Slovenské ISIC preukazy musia byť rozdielne od tých zahraničných a už vôbec nerozumiem tomu, prečo neexistujú žiadne snahy túto chybu napraviť. Vzhľadom na hore uvedené argumenty a na diskonfort Slovákov študujúcich v zahraničí si myslím, že zainvestovať do nového software alebo hardware by bolo neporovnateľne menšie zlo a omnoho spravodlivejšie riešenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?