Logika HIV

Autor: Milan Kovacic | 11.9.2013 o 14:09 | (upravené 11.9.2013 o 16:03) Karma článku: 8,95 | Prečítané:  833x

Nedávno som bol konfrontovaný so zaujímavou informáciou. Ohľadom stredoeurópskeho zdravotníctva som si nikdy nerobil prehnané ilúzie. Keď človek z každej strany počúva o našich kotolníkoch, ako okrádajú štát, tak jeho ideály značne utrpia. Na druhú stranu som si vždy myslel, že ľudský život ako taký si váži každý slušný človek. Zmýlil som sa však.

Jeden z najznámejších vírusov našej doby je retrovírus HIV. Trpí nim odhadom päťsto občanov Slovenskej republiky, z čoho je asi 60% príslušníkov LGBT komunity. Na pochopenie zvrátenej logiky našich poisťovní potrebuje čitateľ základné pochopenie toho, ako sa vírus v tele šíri a ako sa lieči.

Pokiaľ sa vírus nenachádza priamo v DNA človeka, dá sa zabiť tzv. postexpozičnou profylaxiou. V momente keď sa RNA vírusu prepíše do DNA našej bielej krvinky je neskoro a bunka umiera, pričom do tela vypudí novú zásobu HIV vírusov, ktoré potom celý cyklus opakujú odznovu, až pokiaľ nám v tele nezabijú všetky LT4 lymfocyty a nezničí tým funkčnosť nášho imunitného systému.

Nuž a teraz už k tej samotnej zvrátenej logike. V momente keď pacient príde k lekárovi s tým, že mal nechránený pohlavný styk, tak do 72 hodín od nakazenia má zmysel použit postexpozičnú profylaxiu, ktorá vírus HIV dokáže úplne zničiť, nakoľko sa ešte nenachádza priamo v DNA ale iba voľne v tele. Jediný problém je v tom, že takáto dávka, ktorá môže zachrániť človeku zdravie je poisťovni neznáma a pacienta bude stáť až okolo tisíc eur. Viem si pokojne predstaviť človeka, ktorý vďaka nedostatku finančných prostriedkov príde o zdravie, čo ako sa asi všetci zhodneme nie je šťastné riešenie. Najväčší paradox, ale spočíva v tom, že ak už pacient je HIV pozitívny, tak mu poisťovňa bude rovnakú liečbu hradiť po celú dobu choroby, čo môže pokojne byť aj tridsať rokov.

Jediný argument, pre takéto na prvý pohľad hlúpe riešenie, je paranoia pacientov a hrozba toho, že by bola táto drahá procedúra často a zbytočne využívaná. To však nie je dôvod na to, aby to poisťovňa nehradila aspoň čiastočne. Myslím si, že za cenu pädesiat eur si každý rozmyslí, či sú jeho obavy reálne opodstatnené. Ďaľšou možnosťou môže byť záujem farmakofiriem, pre ktoré je lukratívnejšie liečiť pacientov dlhodobo, nakoľko je to finančne atraktívnejšie. Je to značne konšpiračné, ale spomínam to nakoľko sa takáto možnosť vylúčiť nedá.

Aby som to teda zhrnul, ak sa chce pacient liečiť na HIV, tak si to musí buď to uhradiť sám do 72 hodín, kedy má dobrú šancu, že bude úplne zdravý, alebo môže počkať, než sa tento vírus rozšíri do neliečitelných rozmerov a až vtedy mu poisťovňa je ochotná platiť liečbu, ktorá ho však už nezachráni. Podľa môjho názoru je tento postoj nesystematický, neefektívny a v konečnom dôsledku značne nemorálny. Nech sa takéto veci dejú z ľubovolných príčin, indikuje to jednoznačný záver a to, že v našej spoločnosti vládnu iné hodnoty ako zdravie a ochrana jednotlivca.

Za značnú pomoc hlavne s teoretickou stránkou článku patrí vďaka Michalovi Skurákovi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?